Şuan ikincikat.com da 6 Kişi Online
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E Posta Player Tema                                                                
        
ANASAYFA
        
SOHBET
        
FORUM
        
ARKADAŞ
        
HABERLER
        
DOSYALAR
        
YAZILAR
        
RESİMLER
        
VİDEOLAR
        
HESABIM
        
EK SAYFALAR
Site Yetkilisi Anahtar Şuan Sitede Değil CANLI DESTEK
» Üyelik
Adınız :  
Şifreniz :  
Hatırla :   
Yeni Kayıt |  Şifremi Unuttum
   
» AdvertisementAşağı Git
» Haberler
                             ~ ~ ~ Haberler ~ ~ ~
[ ] ["] [&] [‘] [“] [0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [A] [B] [C] [Ç] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [İ] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [Ö] [P] [R] [S] [Ş] [T] [U] [Ü] [V] [W] [Y] [Z]
» Kadının Çalışma Hayatındaki Yeri Önceki  Sonraki

Suluova da "Osmanlı'dan Günümüze Türk Kadını'nın Çalışma Hayatındaki Yeri" konulu konferans düzenlendi. :

-Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Projesi kapsamında Suluova Kaymakamlığı S.Y.D.V. tarafından yürütülmekte olan "Pembe Yakalı Melekler Projesi" kapsamında konferans düzenlendi.

"Osmanlı'dan Günümüze Türk Kadını'nın Çalışma Hayatındaki Yeri" konulu konferansa konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yasemin Tümer Erdem ile Osmanlı ve Günümüzde İstihdam konularında Çalışmalar yapan Erzincan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlyas Karabıyık katıldı.

9 Temmuz 2011 Cumartesi günü saat:16.00 da Suluova Öğretmen evi toplantı salonunda düzenlenen konferansa Suluova Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları, İlçe Garnizon Komutanı J.Üsteğmen Savaş Cingöz, İlçe Emniyet Müdürü Mevlüt Akkaya, İlçe Müftü Vekili Faris Kılıç, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Aziz Durgun, Projesi Koordinatörü Sefer Demir ile Proje kursiyerleri ve ilçe halkı katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan konferansta ilk söz alan Dr. Yasemin Tümer Erdem, başlangıçtan günümüze kadar Türk kadınının toplumsal ve özelliklede çalışma hayatındaki yeri hakkında bilgiler sundu.

Türk kadınının çalışma hayatının, onun toplumdaki var oluşuyla ve sosyal hayattaki konumuyla çok yakın ilişkisi olduğunu açıklayan Dr.Erdem;toplum içerisinde kendisini kabul ettiremeyen ve pek çok konuda hak mücadelesi veren Türk kadınının elbette ki ekonomik hayata da girmesi pek mümkün değildi. Tarih boyunca Türk kadını her toplumda farklı statülerde bulunmuştur. Türk kadını bazı toplumlarda çağdaşlaştırılırken, bazı toplumlarda erkeğiyle aynı haklara sahip olurmuş, ata-erkil toplumlarda ise ikinci sınıf muamele görerek haklara sahip olmadığı görülmektedir” dedi.

Türk kadınının ilk çağlardan beri güç ve hareket bakımında erkekten farklı olmadığını da söyleyen Dr. Erdem,Eski Türk toplumlarında hepsinde kadının özgürdür, bu dönemlerde kadın-erkek eşitliğinin hep kabul görmüştür, siyasi, hukuki, askeri ve her alanda erkeğinin yanında Türk kadını daima yer almıştır. Türklerin İslamiyet’i kabulünden sonra da Türk kadınının hayatında çok büyük değişiklikler olmamıştır” dedi.

Türk kadınının ilk kez 12. yüzyılda Ahi Teşkilatının bacılar kolu olan Bacıyan-i Rüm adı altında teşkilatlandığını, kadınların üretimde ve sosyal hayatta olmaları bakımından bu teşkilatın oldukça önemli olduğunu, bacılar kolunun faaliyetleriyle Anadolu’nun İslamlaşmasında, Türklerin ekonomik alanda gelişmesinde katkılarda bulunduğunu söyleyerek Bacıyan-i Rüm’un göçmen Türklerin iktisadi alanda bel kemiğidir dedi.

Osmanlı devleti kurulduğu zaman da Türk kadınının haklarının yine önceki gibi olduğunu anlatan Dr. Erdem,Beylikten devlete geçiş sürecinde ise Osmanlı toplumunda kadının konumunda önemli kısıtlamalar olmuştur. Ortak din bağı olan İslamiyet nedeniyle Abbasi ve Emeviler geleneklerinin etkisiyle Osmanlı kadını konumunda bir takım kısıtlamalar yapılmıştır. Artık kadınlar örtünmeye başlamışlardır” dedi.

Fatih dönemine kadar aslında kadınların hep özgür olduğunu da vurgulayan Dr. Yasemin Tümer Erdem, bu dönemde Bizanslıların etkisi ve İstanbul’un fethiyle Bizans saray geleneği Osmanlıyı etkilemiş ve böylece Bizans’taki harem geleneğiyle tanışmıştır Osmanlı. Böylece Kadınlar Osmanlılar da harem ve kafes hayatına girmiştir. Artık kadınların siyasi hayattaki etkin rolüne son verilmiştir. Günden güne kafes hayatının etkileri Türk kadınının esaret altına almıştır. Bu dönemden sonra sosyal ve iktisadi hayattaki kadının rolü azalmıştır."

Tanzimat dönemi kadın için önemli bir dönüm noktasıdır” diyen Dr. ERDEM, Tanzimat ve Meşrutiyet dönemlerinde kadınların çalışma ve sosyal hayatta çok daha fazla yer bulmuştur. Atatürk’le Cumhuriyet döneminde ise asıl hak ettiği yeri bulmuş, kanunlarla medeni, sosyal, kültürel ve iktisadi haklar elde etmiş ve toplumdaki hak ettiği yeri almıştır.

Osmanlı ve Günümüzde İstihdam konularında çalışmalar yapan Erzincan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlyas Karabıyık ise; "tarihi süreç içerisinde erkeğin mükemmel yüzü ve sosyal hayatın özü olan kadın zaman içerisinde öyle değişimler yaşamıştır ki, kimi zaman alınıp satılan bir köle konumuna kimi dönemlerde ise daima erkeğinin yanında ve onun haklarına sahip olmuştur” dedi. Kadının önce anne ve eş olarak toplumda yer aldığı için sosyal hayata girmeleri gecikmiştir diyen Karabıyık, katılımcılara kadının sosyal ve çalışma hayatı içerisindeki profilini slayt sunumlar eşliğinde istatistiki verilerle anlattı.

Yrd. Doç. Dr. İlyas Karabıyık, Özellikle kadınların iş gücüne katılımlarının 1950’lerden beri sürekli düştüğünü belirten Karabıyık, bunun nedenleri olarak; toplumsal cinsiyet temelli iş bölümü, kırsal kesimden kente doğru yönelen göç hareketleri, tarımsal yapıdaki çözülme, geleneksel aile yapısının zayıflamasıyla aile ve çalışma hayatının dengelenmesinde yaşanan sıkıntılar ve kadınların eğitim seviyesindeki düşüklük olduğunu söyledi. Kadınların iş gücüne ve istihdama katılımlarının arttırılması amacıyla ise; eğitim seviyelerinin yükseltilmesi, aktif iş gücü politikalarıyla istihdam edilebilirliğin arttırılması, kadın girişimciliğin desteklenmesi, iş gücüne girişin kolaylaştırılması ve de teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayarak; “kadınların bir toplumun ön planda olmayan fakat ilerlemesinde önemli etkileri olan üyeleridir” dedi.

Konferans sonunda her iki konuşmacıya Suluova Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları plaket verdi. Proje kursiyerleri çiçekler vererek teşekkür ederken Suluova Kadın Girişimciler Dernek Başkanı Canan Oral ise el işi işlemeli birer yemeni hediye etti. Daha sonra katılanlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Yazan muratarslan |  11 07 2011 19:34:00  | Puan Ver : 0 | Yorumlar : 0 | Okunma : 5970 | Yazdır | Gönder | Word Önceki  Sonraki
» Habere Yapılan Yorumlar
Henüz Yorum Yazılmamış Siz birtane yazın..
Editörü Aç

    
 » Kategoriler
Spor 1
Spor 289
Güncel 1
Güncel 2969
Siyaset 1
Siyaset 329
» Haber Ara
Başlıklarda : Haberlerde :
» Son Haberler
» Suluova’da Yaz K ( 30 06 2016 )
» Suluova’da 10.2 ( 30 06 2016 )
» Suluova Halk Eğ ( 02 06 2016 )
» Mahallelinin kab ( 03 05 2016 )
» Kara Harp Okulu& ( 02 05 2016 )
» Öğrenciler annel ( 02 05 2016 )
» Suluovalı Şehit ( 02 05 2016 )
» Yeni Amasya Spor ( 30 04 2016 )
» Şehidimiz Yarın ( 30 04 2016 )
» Şehit Yüzbaşı Al ( 30 04 2016 )
» Hit Haberler
» Bir Haftada 400 Kita (16922)
» AKP Amasya Vekilleri (16188)
» ÇAKIRTAŞ Esnaf Ziyar (15888)
» Öğrencilere Mesleki (15191)
» KAYATAŞ; Bizim Davam (13858)
» Şehitlerimiz Gönülle (12759)
» Cinayet Zanlıları Ya (11722)
» Ankara’da Suluovalıl (10458)
» AKP Teşkilatından Ba (10415)
» ESTA İnşaat Amasya A (10311)
» Son Yorumlar
» Halit Abiye Allahtan Rahm
» Emniyet teşkilatımızı, ça
» 57 bin 500 ton ile bu fa
» eski suluca gazino parkı
» Genç arkadaşlar suluovam
» Emekli olanlara yeni yaşa
» Sayın başkan! Amasya spor
» Gözleri aydın olsun, 1774
» sayın strabon buna yeni
» Keşke görevlilerin resiml
» Haber İstatistikleri
» Ust Kategori (3)
» Alt Kategori (3)
» Haber (3587)
» Okunma (6325906)
» Yorum (1525)
» Toplam Adettir
» Copyright Yukarı Git
2oo9 © Copyright
ikinciKAT
Tavsiye Et | İletişim | Rss