Şuan ikincikat.com da 9 Kişi Online
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E Posta Player Tema                                                                
        
ANASAYFA
        
SOHBET
        
FORUM
        
ARKADAŞ
        
HABERLER
        
DOSYALAR
        
YAZILAR
        
RESİMLER
        
VİDEOLAR
        
HESABIM
        
EK SAYFALAR
Site Yetkilisi Anahtar Şuan Sitede Değil CANLI DESTEK
» Üyelik
Adınız :  
Şifreniz :  
Hatırla :   
Yeni Kayıt |  Şifremi Unuttum
   
» AdvertisementAşağı Git
» Haberler
                             ~ ~ ~ Haberler ~ ~ ~
[ ] ["] [&] [‘] [“] [0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [A] [B] [C] [Ç] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [İ] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [Ö] [P] [R] [S] [Ş] [T] [U] [Ü] [V] [W] [Y] [Z]
» “İslam Kardeşliği ve Hukuku” Konferansı. Önceki  Sonraki

Suluova’da “İslam Kardeşliği ve Hukuku” Konferansı Düzenlendi.

-Suluova İlçe Müftülüğünün düzenlediği “Hz. Peygamberin İslam Kardeşliği ve Hukuku” konulu konferansa konuşmacı olarak 19 Mayıs Ün. Din Kültürü Ve Ahlak Bilimci Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Keskin katıldı.

Kutlu Doğum Haftası kapsamında Suluova Ticaret Meslek Salonunda düzenlenen programa İlçe Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kayaş, Belediye Başkanı Mahmut Boz, İlçe Emniyet Müdürü Mevlüt Akkaya, 19 Mayıs Ün. Din Kültürü Ve Ahlak Bilimci Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Keskin, Amasya Müftü Vekili Adem Ayrancı, çeşitli kurum, kuruluş, sivil toplum örgüt temsilcileriyle çok sayıda ilçe halkı katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Hüseyin Okuş; “sevgiyi, kardeşliği, muhabbeti Hz. Muhammed (s.a.v) efendimizden öğrendik. İnsanların nasıl sevilmesi gerektiğini ve dünyadaki kardeşlik projesini de ondan öğrendik. Hz. Peygamberimiz daima bizlere sevgiyi ve kardeşliği öğüt etti. Bunun yanında insanları birbirine bağlayan sadece sevgi ve kardeşlik değildir, ayrıca aramızda bir hukuk da vardır. Bu din kardeşliği ve hukuku çerçevesinde yaşamayı bizlere nasihat etmiştir” dedi.

Tüm dünyanın İslam kardeşliğine muhtaç olduğunu söyleyen İlçe Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları yaptığı konuşmasında; “sevgili kardeşlerim, sizlere kardeşlerim diyorum çünkü hepimiz bir dinin kardeşleriyiz. Hz. Peygamberimizi anlamak için onun yolunda ilerliyoruz. İslamiyet fakirin, fukaranın, yokluk içindekilerin dinidir. Çünkü Müslümanlık paylaşma, dayanışma, birlik ve beraberlik dinidir. İnşallah yaşadığımız bu günler fakire ve yetimlere el uzatılan, tüm insanlığın kardeşlik duygularıyla birbirine bağlandığı güzel günler olacaktır. Allah sevgisiyle yola çıkanların Yüce Allah yardımcısı olsun” dedi.

“İslam tarihinde Muhacirler ile Ensarlar arasındaki yaşanan din kardeşliğine şimdi tüm dünyanın daha çok ihtiyacı vardır” diyen Yrd. Doç. Dr. Yakup Keskin ayet ve hadislerden örnek vererek; Yüce Allah, “hepiniz Adem’in çocuklarısınız, yaratıcınız, peygamberiniz ve kitabınız biridir” diyor. İslam kardeşliğinin temel şartı, Allah rızası için insanların birbirini sevmesidir. “Birbirinizi sevmedikçe cennete giremezsiniz” diyor. Allah İslam kardeşliğini her şeyin üstünde tutmuş, bu kardeşlik en büyük dostluğunda üstündedir. Dünyadaki İslam kardeşlerine Allah ahrette ayrı makam sunmaktadır. Yine “kendiniz için istediğinizi ve arzu ettiğinizi kardeşleriniz içinde de istemedikçe mümin sayılmazsınız” diyor. Birbirinizin yüzüne bakarken güler yüzle bakın, güler yüz sadakadır, diyor. İslam kardeşliğinin ilk merhalesi diğer insanlara yardım etmektir. Diğer merhalesi ise kendi nefsi için arzu ettiklerini diğer Müslümanlar için de istemektir. Din kardeşliğinde en yüksek makam ise Müslümanları kendinden önce görmek ve düşünmektir. Peygamberimiz daima önce din kardeşleri için isterdi. Sonra kendine isterdi. Oysa şimdi günümüzde altın ve gümüşü din kardeşlerimizden daha çok seviyoruz. Küçük hesaplar nedeniyle insanlar arasında sıkıntılar ve geçimsizlikler baş gösteriyor. Sevme olarak İslam tarihinde Muhacirler ile Ensarlar arasındaki yaşanan din kardeşliğine şimdi tüm dünyanın daha çok ihtiyacı vardır. İnsanlar ev toplumlar arasındaki huzur ve birliktelik buna bağlıdır” dedi.

Büyük bir katılımın olduğu ve bin kadar insanın izlediği Konferans sonunda Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları konuşmacı Yrd. Doç. Dr. Yakup Keskin’e çiçek vererek teşekkür etti. Ayrıca Kutlu Doğum Haftası nedeniyle düzenlenen ezbere şiir ve hutbe okuma ve hutbe yazma yarışmalarında dereceye giren yaklaşık 60 kişiye bisiklet, çeyrek altın ve para ödülleri verildi.

 

“İslam Kardeşliği ve Hukuku” Konferansı Düzenlendi.
“İslam Kardeşliği ve Hukuku” Konferansı Düzenlendi.

“İslam Kardeşliği ve Hukuku” Konferansı Düzenlendi.

“İslam Kardeşliği ve Hukuku” Konferansı Düzenlendi.

“İslam Kardeşliği ve Hukuku” Konferansı Düzenlendi.

“İslam Kardeşliği ve Hukuku” Konferansı Düzenlendi.

“İslam Kardeşliği ve Hukuku” Konferansı Düzenlendi.

Yazan muratarslan |  19 04 2012 00:23:13  | Puan Ver : 0 | Yorumlar : 0 | Okunma : 1766 | Yazdır | Gönder | Word Önceki  Sonraki
» Habere Yapılan Yorumlar
Henüz Yorum Yazılmamış Siz birtane yazın..
Editörü Aç

    
 » Kategoriler
Spor 1
Spor 289
Güncel 1
Güncel 2969
Siyaset 1
Siyaset 329
» Haber Ara
Başlıklarda : Haberlerde :
» Son Haberler
» Suluova’da Yaz K ( 30 06 2016 )
» Suluova’da 10.2 ( 30 06 2016 )
» Suluova Halk Eğ ( 02 06 2016 )
» Mahallelinin kab ( 03 05 2016 )
» Kara Harp Okulu& ( 02 05 2016 )
» Öğrenciler annel ( 02 05 2016 )
» Suluovalı Şehit ( 02 05 2016 )
» Yeni Amasya Spor ( 30 04 2016 )
» Şehidimiz Yarın ( 30 04 2016 )
» Şehit Yüzbaşı Al ( 30 04 2016 )
» Hit Haberler
» Bir Haftada 400 Kita (16922)
» AKP Amasya Vekilleri (16188)
» ÇAKIRTAŞ Esnaf Ziyar (15888)
» Öğrencilere Mesleki (15191)
» KAYATAŞ; Bizim Davam (13858)
» Şehitlerimiz Gönülle (12759)
» Cinayet Zanlıları Ya (11722)
» Ankara’da Suluovalıl (10459)
» AKP Teşkilatından Ba (10415)
» ESTA İnşaat Amasya A (10311)
» Son Yorumlar
» Halit Abiye Allahtan Rahm
» Emniyet teşkilatımızı, ça
» 57 bin 500 ton ile bu fa
» eski suluca gazino parkı
» Genç arkadaşlar suluovam
» Emekli olanlara yeni yaşa
» Sayın başkan! Amasya spor
» Gözleri aydın olsun, 1774
» sayın strabon buna yeni
» Keşke görevlilerin resiml
» Haber İstatistikleri
» Ust Kategori (3)
» Alt Kategori (3)
» Haber (3587)
» Okunma (6325924)
» Yorum (1525)
» Toplam Adettir
» Copyright Yukarı Git
2oo9 © Copyright
ikinciKAT
Tavsiye Et | İletişim | Rss